top of page
Search

VINYASA a její význam

  • Writer: SHALA Prague
    SHALA Prague
  • Jan 23, 2014
  • 2 min read
Slovo vinyasa má několik významů.

Při cvičení ashtangy se často setkáme s celou nebo poloviční vinyasou. Celá vinyasa (obnáší návrat do Samasthitih – stejný pohyb jako Surya Namaskara A bez pěti nádechů v Downward Dog) prováděná mezi pozicemi, má čistící účinek pro tělo, díky neustálým předklonům. Tato vinyasa je efektivní v případě nemizící toxicity. Poloviční vinyasa, která se používá mezi pozicemi v sedě, slouží k vytvoření rovnováhy mezi sílou a flexibilitou.Pokud by jsme cvičili pouze asany (bez vinyas), začali by jsme být příliš flexibilní, čímž by vznikla nerovnováha v těle. Vinyasy vytvářejí v našem těle sílu, která vyvažuje získanou flexibilitu.

Slovo vinyasa dále zastupuje systém, propojující dech a pohyb. Pro každý pohyb v Ashtanze máme jeden dech (nádech nebo výdech). Například, Pozdrav Slunce A (Surya Namaskara A) obsahuje devět vinyas. První vinyasa je nádech, při kterém zvedneme ruce nad hlavu; druhá vinyasa je výdech, při kterém se předkloníme a dáme ruce na zem. A tak dále. Tradičním způsobem se vinyasy v Ashtanze počítají v Sanskrit.

Vinyasa je nutná pro proces transformace

Systém vinyas způsobuje vnitřní čištění těla – detoxikaci. Propojení dechu a pohybu při provádění cviků vytváří v těle žár. Tento žár čistí naše orgány a krev; krev tím může proudit rychleji, bez omezení a dostat se tak do míst, která do té doby byla zablokovaná, jako například klouby nebo oblast páteře. Lepší prokrvení nás zbavuje bolesti, protože bolest často vzniká v místech se špatnou cirkulací krve. Pocení, ke kterému dochází při provádění vinyas, napomáhá procesu vnitřního čištění a zbavuje tělo nemocí. Protože toxiny se z těla vyplavují právě skrze pot.

Cvičením jógy z těla dostáváme nejen fyzické toxiny, ale i mentální, které se projevují jako ignorance, omezenost a klam. Poté, co vyčistíme fyzické tělo, přijde na řadu čištění nervového systému. Tento proces vyžaduje roky pravidelného cvičení. Naše smysly mají tendenci obracet se k vnějšímu světu a tělo má přirozený sklon k lenosti. Avšak skrze disciplínu a odhodlání můžeme smysly kontrolovat. Poté, co ovládneme naše smysly, kontrola smýšlení přijde sama. Vinyasa nám pomáhá, abychom prošli tímto procesem a způsobuje, že se naše cvičení stane meditací v pohybu.

 
 
 

Comments


Populární
Klíčová slova
Následovat
  • Facebook Basic Square
bottom of page