top of page
Search

Ashtanga Yoga Mysore styl

  • Writer: SHALA Prague
    SHALA Prague
  • Apr 14, 2012
  • 3 min read

Dnes je již možné najít na internetu dostatek odkazů v češtině, které popisují ashtanga jógu. Pro ty, kteří nejsou přátelé s Googlem = jako moje maminka (ahoj mami) a nebo nemají dostatek zkušeností z vlastního cvičení, může posloužit následující úvod do ashtangy a proč se někdy říká Mysore styl.

Většina příspěvků jsou překlady textů z angličtiny, napsané bloggery a učiteli yogy, kteří mají více zkušeností s jógou než já a rozhodně větší literární talent.

Co je jóga?

Jóga je vědomá snaha člověka trénovat mysl tak, aby byla plně přítomná skrze kontrolu těla (ásana), dechu (ujjayi) a myšlenek (drishti) v jednom harmonickém momentu. Jóga není sport, je to hluboký spirituální proces.

Fyzické pozice v Ashtanga józe mají přesnou strukturu, navazují na sebe a jsou provázány vinyasami. Ashtanga má šest sérií, které na sebe také navazují, a kde každý cvičenec začíná od první série (Primary Series), které se říká Yoga Chikitsa = yoga terapie. Většina cvičenců stráví celý život cvičením první série, díky její fyzické obtížnosti a nárokům na flexibilitu. Avšak první série je komplexní cvičení.

Důležitou součástí ásan je správné dýchání a hledění do jednoho místa. Yoga je mnohem víc, než jen ohébání těla a schopnost udělat most, provaz, a nebo stojku na hlavě. Pokud cvičíme pravidelně, yoga nás nutí zamyslet se nad našimi hodnotami a nutí nás přemýšlet nad tím kdo jsme, jak vidíme sami sebe, svojí identitu a jak si myslíme, že nás vnímá okolí. Jóga v nás vytváří opravdovou změnu, která vede k transformaci. Fyzické pozice (ásany) způsobují vedlejší účinek: čištění našeho těla od toxinů, zbavení se přebytečného tuku a uzdravení starých zranění. Avšak opravdový význam jógy leží ve schopnosti lépe vnímat sám sebe skrze fyzickou námahu, což nám pomůže k osvobození našeho vědomí od starých, navyklých způsobů myšlení, žití a chování.

První zkušenost, kterou většina lidí, kteří vyzkouší Ashtangu má (a zůstanou nějakou dobu u cvičení), je fyzická. Cvičení ásan vyvolá hluboké čištění kardiovaskulárního systému, skrze silné pocení, pokud je cvičení provedeno správně. Společně se správným dýcháním a koncentrací mysli nastane vnitřní vyčištění, neboli agni podle tradičního Sanskrit. Ashtanga testuje hranici naší mysli a těla.

Ashtanga pronikla do západního světa približně před 35 lety, díky učiteli Sri K. Pattabhi Jois, kterému jeho studenti říkali „Guruji“, a který zemřel v roce 2009 ve věku 93 let. Jois věnoval celý svůj život učení ashtanga jógy ve městě Mysore v Jižní Indii. Tam se nyní nachází jeho škola, K. Pattabhi Jois Ashtanga Yoga Institute (http://kpjayi.org), kterou vede jeho vnuk Sharath. Jois se naučil ashtangu jógu od svého učitele T. Krishnamacharyi.

Podle dochovalých textů, nejstarší původ ashtanga jógy, který se dá dohledat, je spojený se jménem svatého muže Vamana Rishi. Ashtanga v překladu znamená osm větví a její učení je popsáno ve svatém textu „Patanjaliho Yoga Sutry“. Její větve jsou: Yama (morální hodnoty), Niyama (očista sama sebe a studium), Asana (pozice), Pranayama (kontrola dechu), Pratyahara (kontrola smyslů), Dharana (soustředení), Dhyana (meditace) a Samadhi (harmonie duše a těla).

Současné učení ashtanga jógy je v souladu s učením v předešlých generacích, protože všichni autorizovaní a certifikovaní učitelé po celém světě musejí pravidelně studovat v K. Pattabhi Jois institutu a naučit se tuto metodu přímo. Zatímco mnoho škol v západním světě nabízí „yoga teacher training“, učitelé ashtangy jógy musí být studenty po mnoho let, pravidelně jezdit studovat do Mysore v Indii a teprve poté dostat požehnání od Gurujiho (dříve) a nyní od Sharatha, že mohou začít učit Ashtangu. Tento způsob vyžaduje od učitelů, aby učili pouze to co sami zažili. Pattabhi Jois byl známý svojí větou: „Yoga je 99% praxe a 1% teorie.

A odtud se odvozuje název Mysore styl (používaný v západním světě), který znamená výuku Ashtangy jógy v tradičním stylu tak, jak se učí v Pattabhiho Institutu. Cvičení probíhá ráno a každý cvičí svoje cvičení. Vzhledem k tomu, že v ashtanze jsou ásany vždy ve stejném pořadí, každý cvičí vlastním tempem až po svojí poslední ásanu. Nové pozice dostává žák od svého učitele ve chvíli, kdy je na to fyzicky a duševně připravený. Učitel nepředcvičuje, pouze opravuje žáky a učí nové pozice. Cvičí se každý den, kromě sobot, úplňků a novoluní. V pátek bývá Primary Led Class, kdy učitel počítá a předříkává názvy pozic v Sanskrit a všichni žáci cvičí najednou to samé, aby lépe získali pojem o tom, jak dlouhé mají být nádechy a výdechy, jak rychle dělat vinyasy a jak dlouho zůstávat v jednotlivých pozicích (zde je desetiminutový dokument o cvičení ashtangy v Indii v KPJAYI).

Části článku volně přeloženy z textu Kino MacGregor

http://www.kinoyoga.com/about/ashtanga-yoga/

 
 
 

Commenti


Populární
Klíčová slova
Následovat
  • Facebook Basic Square
bottom of page