8 větví jógy
- SHALA Prague
- Oct 7, 2013
- 2 min read
Ashtanga jóga se skládá z osmi větví nebo částí. Samotné slovo ashtanga v sobě skrývá tento význam: ashtau = osm, anga = větev/část. Těchto osm větví je popsáno v Patanjaliho Jóga Sutrách, které jsou jedním ze základních textů jógy. (Patanjali byl mudrc, který žil přibližně před 4.000 lety, v období Védy.)
Těchto osm větví jsou souhrnem morálních a etických hodnot a dávájí nám návod, jak žít hodnotný život vedoucí ke spirituálnímu rozvoji.
1. YAMA
První větev jógy, yama, se zabývá morálními hodnotami, naší integritou a tím, jaké má naše chování vliv na lidi v okolí. Tyto hodnoty by se daly popsat rčením: „Nedělej druhým to, co nechceš, aby oni dělali tobě.“
Sem patří:
Ahimsa – být mírumilovný k sobě a okolí
Satya – být upřímný
Asteya – nekrást
Brahmacharya – být věrný partnerovi/partnerce, manželovi/manželce
Aparigraha – nebýt chamtivý a závistivý
2. NIYAMA
Druhá větev, niyama, souvisí s naší disciplínou a spirituálními praktikami.
Patří sem:
Saucha – čistota (fyzická a mentální)
Santosha – spokojenost
Tapas – žár, spirituální čistota
Svadhyaya – studium posvátných textů
Ishvara Pranidhana – podvolit se (oprostit se od svého ega a poddat se osudu)
3. ASANA
Cvičení pozic tvoří fyzickou část jógy, se kterou se většina z nás seznámí jako první, a která se nazývá asana. Skrze fyzické cvičení v sobě vytváříme disciplínu a schopnost koncentrace, které jsou důležitou přípravou pro meditaci.
4. PRANAYAMA
Přímý překlad tohoto slova je prodloužení dechu. Prana = život, ayama = prodloužení. Sem spadají techniky, které nám pomáhají skrze kontrolu dechu propojit naše fyzické tělo s myslí a emocemi. Při cvičení ásan používáme pranayamu ve formě Ujjayi dýchání.
5. PRATYAHARA
Pratyahara znamená odbourání smyslů a ve fyzickém cvičení ásan je praktikována skrze drishti. To, že přestaneme vnímat vnější svět, nám umožní obrátit se dovnitř a ponořit se hlouběji do vlastního nitra. Procvičování pratyahary nám dá šanci se zastavit, podívat se na sebe jako do zrcadla a vidět se upřímně takový jací jsme. Tím jsme schopni vidět a odbourat negativní aspekty naší osobnosti, které nám brání v rozvoji.
6. DHARANA
Každá větev jógy nás připravuje na tu další. Praktikování pratyahary nás připravuje na dharanu – soustředění. Soustředění je ve fyzickém cvičení ásan praktikováno použitím bandhy. To, že přestaneme vnímat rušivé elementy zvenčí (pratyahara) nám umožní, za pomoci soustředění (dharana), uklidnit svojí mysl a oprostit ji od myšlenek.
7. DHYANA
Meditace, která tvoří sedmou větev jógy, je nepřetržitý proud soustředění. V této fázi je naše mysl oproštěna od myšlenek a my můžeme jenom být, aniž by jsme se snažili soustředit.
8. SAMADHI
Cílem jógy je dosáhnout Samadhi a všechny předešlé části nás na samadhi mají připravit. Samadhi může být popsáno jako uvědomění si, že Já a všechno co já prožívám jsou jedna a ta samá věc. Samadhi má několik stupňů, tím vrcholným je dojít osvícení, a tím se osvobodit z koloběhu znovuzrození.

Comments