top of page
Search

Ashtanga a výživa – Jak upravit stravování, aby podporovalo naše cvičení

  • Writer: SHALA Prague
    SHALA Prague
  • Jan 21, 2013
  • 3 min read

Mnoho z vás bude souhlasit, že není lepší pocit, než vyjít z hodiny jógy a cítit jak je naše tělo fyzicky a psychicky vyčištěné a nabité energií. Pravidelné cvičení jógy způsobuje detoxikaci těla. Abychom napomohli tomuto procesu, je nutné upravit stravu tak, aby jsme tělo nezanášeli novými toxiny.

To co jíme má velký vliv na naše každodenní cvičení. Začleňovat postupně změny do našeho způsobu stravování je dobrý návod na úspěch.

Nejenom, že je důležité si všímat co jíme, ale také kdy jíme. Pokud cvičíme ráno (což tradiční ashtanga metoda doporučuje) naše snídaně má být největší, oběd střední a večeře lehká.

Měli bychom vždy koukat na to, kolik energie nám jídlo dodá a vybírat si potraviny, které jsou:

- technologicky nezpracované, bez konzervačních látek

- v sezóně a pokud možno lokální

- čerstvé

Syrové potraviny jsou nejlepším zdrojem energie a měli by jsme jich jíst co nejvíce.

Být či nebýt vegetarián

To je dilema, kterým se zaobírá mnoho nových studentů jógy. Čím déle však cvičíme, tím přirozenější nám bezmasá strava přijde. Naše tělo potřebuje hodně času a energie, aby strávilo maso. Během této doby se cítíme více unavení a bez energie, což nám jenom ztíží cvičení. Je na každém z nás jakou stravu si vybereme. Důležité je cítit, že je naše tělo v rovnováze. Podle mého názoru, pokud někdo potřebuje jíst maso, rozhodně to jeho cvičení neuškodí, pokud si vybere čerstvé bio maso bez tuku a konzervačních látek.

Asi po prvním roce cvičení ashtangy jsem si stěžovala mé učitelce, že stále nejsem schopná provést základní cviky, díky tomu jak málo je moje tělo flexibilní. Ona mi doporučila vyzkoušet na měsíc vegetariánskou stravu. Nevím, jestli to tehdy byl její trik jak udělat z dychtivých studentů vegetariány a nebo opravdu věděla, že bezmasá strava a flexibilita spolu souvisejí, ale na mně to fungovalo. Za měsíc jsem byla schopná se dostat do všech pozic, které jsem předtím nezvládla (speciálně Pachimottanasana, Marychiasana a Urdhva Dhanurasana). Velkou roli také hrála skutečnost, že moje tělo při vegetariánské stravě během pár týdnů zřetelně „splasklo“ – proto možná ta nabitá flexibilita.

Dalším důvodem proč je vegetariánská strava v józe doporučována je Ahimsa (neubližovat ostatním živým tvorům).

Při přípravě stravy je důležité zahrnout luštěniny, obiloviny, semínka a ořechy – ty nám dodají základní protein, tuky, minerály a vitamíny. Dále jsou důležité bylinky a koření. Ty stimulují enzymy, které nám pomáhají s trávením. Vegetariánská jídla a saláty, jak vařené, tak syrové, nám dodají škrob, vitamíny a minerály.

Ayurveda

Jogínská dieta vychází z Ayurvedy, podle které se potraviny rozdělují do tří skupin:

Sattvic (harmonické)

Sattvické potraviny prospívají tělu, přinášejí harmonii a rovnováhu. Sem patří ovoce, zelenina, obiloviny, chléb, luštěniny, ořechy a jádra, mléčné výrobky - bílý jogurt, mléko, máslo, ghee (máslo používané v Indii/Ayurvedě), rýže. Tyto potraviny by jsme měli jíst pokud možno pořád.

Rajasic (stimulující)

Rajasické potraviny dodávají tělu živiny, ale také žár, a tím pádem podporují roztržitost mysli. Z toho důvodu je vhodné je jíst s mírou. Rajasická nemusí být jen potravina, ale také způsob stravování – pokud jíme moc rychle nebo ve stresu.Patří sem slané, sušené, kyselé a hořké potraviny, vajíčka, čokoláda, káva, čaj (kromě bylinných čajů), pálivá koření, česnek, cibule a houby. Tyto potraviny můžeme jíst vyjímečně, jednou za čas.

Tamasic

Tamasické potraviny škodí jak tělu, tak mysli. Cítíme se po nich malátní, unavení, zbavují mysl ostrého myšlení a oslabují náš imunitní systém. Podporují pocity zlosti, chamtivosti a žárlivosti.Patří sem maso, alkohol, přezrálé ovoce, cukr, chemicky upravené potraviny, potraviny obsahující pesticidy a antibiotika.Tyto potraviny je důležité z naší stravy vyloučit.

 
 
 

Commenti


Populární
Klíčová slova
Následovat
  • Facebook Basic Square
bottom of page