top of page
Search

Fyzická bolest při cvičení jógy

  • Writer: SHALA Prague
    SHALA Prague
  • May 27, 2013
  • 3 min read

Mnoho lidí se mylně domnívá, že pozice v józe musejí být bolestivé, za účelem správného vykonání. Opak je pravdou. Ásany nemají být nikdy bolestivé, což je zdůrazněno již v Patanjaliho Yoga Sutrách, které říkají, „heyam duhkham anagatam“ – novému utrpení se musí zabránit (Yoga Sutra II.16.). Proč? Všechno co v životě prožijeme se nám ukládá v těle – samskara. A každá samskara (prožitá zkušenost na vědomé či nevědomé úrovni) vyžaduje opakování. To znamená, že pokud provádíme pozice způsobem, který nám způsobuje bolest, pravděpodobně budeme cítit více bolesti v budoucnu. Nejenom, že tímto způsobem ničíme fyzickou část těla, ale na mentální úrovni nás to nutí stále nad bolestí přemýšlet, čímž se dostáváme do začarovaného kruhu opakovaných zranění a stále přítomné bolesti.

Fyzickou bolest v ásanách můžeme rozdělit do třech kategorií:

Produktivní nepohodlí

Při cvičení jógy je nezbytné se naučit rozlišovat mezi bolestí a nepohodlím. Pokud protahujeme sval nebo pracujeme na posilovací pozici, samozřejmě pocítíme určitou míru nepohodlí. Tato mírná bolest se objevuje při protahování nebo posilování svalů, což je účelem jógy. Pokud pocit nepohodlí přejde v bolest, můžeme si způsobit zranění. Obvzlášť, pokud bolest cítíme v kloubech, vazech nebo šlachách.

Naše tělo často vnímáme pouze skrze bolest, což je negativní tendence, které se snažíme jógou zbavit. Ve správně provedené ásaně se cítíme klidně, lehce a bezbolestně a naše mysl je zbavená všech ambicí a egoistických tendencí. Takto provedená pozice nás připravuje na meditaci.

Zbytečná bolest

Jakákoliv bolest v kloubech, vazech, šlachách a svalových úponech je s největší pravděpodobností zbytečná bolest. Tato bolest je nejčastější bolestí při provádění jógy a skoro ve všech případech je způsobena špatnou technikou a dá se jí předcházet. Pokud by jsme i nadále pokračovali ve cvičení, při pociťování tohoto typu bolesti, negativní tendenci, kterou již máme - sebetrápení, perfekcionismus, egoismus – se spíše prohloubí než zredukuje.

Nezbytná karmická bolest

Tato bolest je pro lidi ze západu hůře pochopitelná, protože obsahuje koncept karmy. Skrze naše minulé skutky, slova a myšlenky, vytváříme sami sebe v současné podobě, včetně - podle Patanjaliho - jaký typ těla máme, jaký život vedeme a jakým způsobem zemřeme. Když Patanjali řekl, že všechna budoucí bolest musí být eliminována, neměl tím na mysli bolest minulou. V tomto smyslu, minulá bolest je bolest, kterou jsme vytvořili skrze naše minulé skutky a karma vztahující se k těmto skutkům se nedá změnit. Takovouto bolest musíme vědomě akceptovat, což vede ke karmické očistě.

V životě občas procházíme procesem odpuštění/zapomění (v angličtině letting-go), kdy necháme skutečnost, která nás trápí, odvíjet se podle vlastní osy, aniž by jsme do toho zasahovali. Tento proces se neobejde bez bolestivých pocitů. Příkladem je smrt blízké osoby. Karmická bolest v ásaně je bolest, která se nedá změnit upravením pozice. Pokud jste udělali vše po anatomické stránce, avšak bolest stále přetrvává, je možné že se jedná o karmickou bolest, kterou si musíte projít. Tato zkušenost může být pro studenty jógy náročná, při představě, že jste udělali vše co je ve vašich silách a stále trpíte. Mnoho lidí v tomto momentě skončí s jógou (nebo se začne schovávat za výmluvy, proč nemůže cvičit pravidelně), protože jim připadá, že to není fér. Pokud dokážete vytrvat v této skušenosti, vytváříte si v sobě tapas – schopnost ustát nepříjemnou zkušenost i přesto, že máte před sebou překážky. Pokud odmítnete pracovat s karmickou bolestí a začnete jí pouze pasivně snášet, váš růst v józe bude stagnovat.

Upozornění: Nikdy neidentifikujte vaši bolest jako karmickou, pokud jste se stoprocentní jistotou nevyloučily ostatní možnosti. Většina bolesti v józe je způsobena špatným postavením těla a špatnou technikou.

Volně přeloženo z knihy Gregor Maehle: Ashtanga Yoga The Intermediate Series

 
 
 

Comentários


Populární
Klíčová slova
Následovat
  • Facebook Basic Square
bottom of page